Doi.org/10.36073/1512-0902-2024-135-64-68
კლიმატის მიმდინარე ცვლილების ფონზე დასავლეთ საქართველოს მყინვარული აუზების დეგრადაციის კვლევა თანამგზავრული დისტანციური ზონდირების მონაცემებით/ლ. შენგელია, გ.კორძახია, გ. თვაური, გ. გულიაშვილი, ს. ბერიძე/სტუ-ის ჰმი-ის შრომათა კრებული-2024-ტ.135.-გვ.64-68-ინგლ. რეზ.:ქართ., ინგლ. ნაშრომის მიზანია დასავლეთ საქართველოს მყინვარებზე კლიმატის მიმდინარე ცვლილების გავლენის დეტალური კვლევა. დასავლეთ საქართველოს მყინვარების დეგრადაცია თვალსაჩინოდ ვლინდება მყინვარული აუზების მახასიათებლების ცვლილებებში, რაც რეგიონული კლიმატის ცვლილების ეფექტური მაჩვენებელია. წარმოდგენილია ყოფილი საბჭოთა კავშირის კატალოგით აღრიცხული  დასავლეთ საქართველოს 409 მყინვარის დეგრადაციის კომპლექსური კვლევის შედეგები. მყინვარების კლასიფიკაციის გათვალისწინებით. შესწავლილია დასავლეთ საქართველოს მყინვარების ფართობებისა და რაოდენობის განაწილება.
UDC: 551.50.501.7
The study of the degradation of the glacial basins of Western Georgia against the background of ongoing climate change using satellite remote sensing data /l. Shengelia, G. Kordzakhia, G. Tvauri, G. Guliashvili, S. Beridze/  Transactions IHM, GTU. -2024. -vol.135. -pp.64-68 - Georg., Summ. Georg., Eng.
The aim of the work is a detailed study of the impact of current climate change on the glaciers of Western Georgia. The degradation of glaciers in Western Georgia is evident in changes in the characteristics of glacial basins, which is an effective indicator of regional climate change. The work presents the results of a complex study of the degradation of 409 glaciers of Western Georgia recorded in the catalogue of the former Soviet Union. Taking into account the classification of glaciers, the distribution of the areas and number of glaciers in Western Georgia has been studied.